Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów soczewek kontaktowych, spośród których każdy klient ma możliwość wyboru najbardziej dogodnej dla siebie wersji, która w idealny sposób spełni wszelkie indywidualne zapotrzebowania. Jednak przed wyborem odpowiedniego modelu, warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami soczewek, których jest naprawdę wiele. Aby ułatwić Państwu to zadanie, wyróżniliśmy cztery główne grupy soczewek kontaktowych, wśród których wyróżniliśmy wszystkie dostępne warianty. Pierwsza z grup to soczewki, które zostały podzielone ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W tym przypadku wyróżnia się soczewki miękkie oraz twarde. Pierwsze z nich wykonywane są ze szkła organicznego polimetakrylanu metylu, jednak są one coraz rzadziej dostępne na rynku, z uwagi na mniejszy niż w przypadku soczewek miękkich komfort użytkowania.

Te drugie z kolei dzielą się na hydrożelowe oraz hydrożelowo-silikonowe i zapewniają doskonałą przepuszczalność tlenu i praktycznie nie są wyczuwalne na oku. Kolejne rodzaje soczewek kontaktowych zostały wyróżnione na podstawie okresu ich użytkowania. W tej kategorii mowa o soczewkach jednodniowych, a także wielokrotnego użytku, w których przypadku można wyróżnić soczewki kontaktowe dwutygodniowe, miesięczne, kilkumiesięczne, a nawet roczne. Warto pamiętać, że w przypadku soczewek wielokrotnego użytku należy zachować ich odpowiednią pielęgnację, w celu zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu, a także zdrowia oka. Ze względu na tryb noszenia wyróżnia się soczewki dzienne, które stanowią zdecydowanie najpopularniejszą grupę tego rodzaju produktów. Można z nich korzystać od sześciu do czternastu godzin w ciągu doby.

Ponadto istnieją również soczewki elastyczne, które można nosić bez przerwy przez kilka dni, lecz nie dłużej niż tydzień, a także soczewki ciągłe, które można nosić bez przerwy nawet przez miesiąc. Ostatni podział soczewek wiąże się z ich zastosowaniem. Soczewki korekcyjne zostały stworzone, aby wyrównywać różne wady wzroku, zarówno nabyte, jak i wrodzone. Za pomocą soczewek można leczyć dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, a także starczowzroczność. Na rynku dostępne są również soczewki terapeutyczne, które zaleca się w ramach nośników leków bądź opatrunków związanych ze schorzeniami czy urazami rogówki. Coraz częściej klienci decydują się również na soczewki kosmetyczne, które pozwalają zmieniać kolor tęczówki, a także zmniejszają lub powiększają źrenicę. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto zapoznać się bliżej ze wszystkimi rodzajami, a także skonsultować z osobami kompetentnymi, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Więcej szczegółów na:Acuvue

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>