Sposoby na nawilżenie gardła

Zima oraz jesień to czas kiedy w gardle może pojawić się suchość oraz nieprzyjemne uczucie drapania. A na dodatek ta chrypka… W poniższym tekście znajdziecie sposoby na pozbycie się tej niemiłej dolegliwości. Okres grzewczy to najczęstszy powód suchości w jamie ustnej i gardle. Aby ją zlikwidować lub złagodzić wystarczy wypróbować domowe sposoby na chore gardło. Nie tylko dadzą przyjemną ulgę, ale również uchronią przed rozwojem licznych chorób.

Wysuszona śluzówka gardła nie stanowi dobrej bariery ochronnej przed wirusami i bakteriami, co w rezultacie może spowodować między innymi stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że z domowych metod można korzystać jedynie przez określony czas. Jeżeli nie pomagają należy udać się na wizytę do lekarza. Może się okazać, że przyczyną suchości w gardle mogą być wirusy, które należy zwalczy antybiotykami. Domowe sposoby – zioła, siemię lniane, syrop z cebuli Jest wiele ziół, które mogą pomóc uporać się z chorym gardłem lub chrypką. Mięta pieprzowa czy imbir pobudzają wydzielanie śliny, a tym samym wspomagają nawilżanie chorego gardła. Kojąco działa również aloes, tymianek oraz werbena. Wykazują też właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu zapobiegają rozmnażaniu się wirusów oraz bakterii, a tym samym dalszemu rozwojowi choroby.

Syrop z cebuli to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na chore gardło. Nie tylko je łagodzi, ale również dezynfekuje. Do tego jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy posiekać dwie cebule, wymieszać je z dwiema łyżkami cukru i odstawić do momentu, aż cebula puści sok. Sprawdzonym sposobem na suche gardło jest również siemię lniane. Łyżkę nasion należy zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na 10 minut, a następnie przecedzić. Płukanie gardła takim naparem na pewno przyniesie ulgę. Domowe sposoby – mleko z masłem i miodem, olejki eteryczne Kolejną metodą są inhalacje z olejków eterycznych.

Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy gdy mamy również katar, ponieważ nie tylko nawilżą gardło, ale również odetkają nos. Mikstura z masła i miodu jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Należy podgrzać jedną szklankę mleka, następnie dodać do niej 1 łyżkę masła oraz 1 łyżkę miodu i mieszać to, aż do całkowitego rozpuszczenia. Należy pamiętać o tym, że mleko nie powinno się zagotować. Tak przyrządzony napój powinno się wypić przed snem. Nawilżacze powietrza Kaloryfery, ogrzewanie w aucie można zneutralizować nawilżaczami powietrza. Są to stacjonarne urządzenia, które można postawić na meblach lub forma pojemnika, który można powiesić na grzejniku. Na kaloryferze można położyc również mokre ręczniki. Przydatne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza przed snem. Nawadniaj organizm! Gdy śluzówka gardła jest wysuszona, w organizmie wzrasta zapotrzebowanie na wodę.

W związku z tym warto pić do 3-4 litrów płynów dziennie, nie tylko wody, ale również soków. Tabletki nawilżające gardło Jeżeli jednak domowe sposoby są nie wystarczające, w aptekach lub sklepach zielarskich można znaleźć tabletki nawilżające gardło, syropy lub spray”e. Na rynku znajdziecie wiele rodzajów nawilżających tabletek. Jednymi z najczęściej spotykanych preparatów w postaci pastylek są pastylki propolisowe, Babiki czy Manukan. Z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie mu najbardziej odpowiadało. Ziołowe preparaty nadają się do stosowania o każdej porze roku. Przebywanie w pomieszczeniach lub pojazdach klimatyzowanych również źle wpływa na nasze gardło, dlatego zawsze warto dbać o jego nawilżenie.

Polecamy także tabletki przystosowane dla kobiet w ciąży –Fiorda.pl

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>